[faq question=”What is the Eaton Bussmann PV-200ANH1 fuse used for?”]
[/faq]
[faq question=”What are the electrical ratings of the PV-200ANH1 fuse?”]
This fuse is rated at 200 A, 1000 Vdc, with an interrupting capacity of 50 kAIC. It belongs to Class gPV and has a pre-arcing I²t value of 10,200. Its typical watt losses are 25 W.
[/faq]
[faq question=”Which standards and certifications does this fuse comply with?”]
[faq question=”What type and size is the PV-200ANH1 fuse?”]
[faq question=”Which fuse holder is compatible with the PV-200ANH1?”]
[faq question=”What are the physical dimensions and weight of this fuse?”]
The fuse measures approximately 137 mm in length, 68 mm in height, and 134 mm in width, with a weight of about 434 g.