ABB Brand TA25DU-25 Thermal Overload Relay
Availability: In Stock
Key Features
  • Trip Class 10A: With a trip class of 10A, it offers swift response times to overcurrent conditions.
Easy Integration
Availability and Supplier
Contact Us
Get a Quote for This Product
Product Description
Technical Specifications Details
Setting Range 18 ... 25 A
Rated Operational Voltage
  Auxiliary Circuit 440 V DC, 500 V AC
  Main Circuit 690 V AC, 440 V DC
Rated Operational Current (Ie) 25 A
Rated Frequency (f)
  Auxiliary Circuit 50 Hz, 60 Hz, DC
  Main Circuit 60 Hz, 50 Hz, DC
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp)
  Auxiliary Circuit 6 kV
  Main Circuit 6 kV
Rated Insulation Voltage (Ui) 690 V
Number of Poles 3
Number of Auxiliary Contacts NC 1
Number of Auxiliary Contacts NO 1
Number of Protected Poles 3
Conventional Free-air Thermal Current (Ith)
  Auxiliary Circuit NC 10 A
  Auxiliary Circuit NO 6 A
Rated Operational Current AC-15 (Ie)
  (120 V) NC 3 A
  (120 V) NO 1.5 A
  (240 V) NC 3 A
  (240 V) NO 1.2 A
  (400 V) NC 0.75 A
  (400 V) NO 0.37 A
  (440 V) NC 0.75 A
  (440 V) NO 0.37 A
  (500 V) NC 0.3 A
  (500 V) NO 0.25 A
Rated Operational Current DC-13 (Ie)
  (125 V) NC 0.25 A
  (125 V) NO 0.25 A
  (24 V) NC 1.25 A
  (24 V) NO 1.25 A
  (250 V) NC 0.12 A
  (250 V) NO 0.04 A
  (60 V) NC 0.25 A
  (60 V) NO 0.25 A
Degree of Protection
  Housing IP20
  Main Circuit Terminals IP10
Pollution Degree 3
Connecting Capacity Auxiliary Circuit
  Flexible with Ferrule 1/2x 0.75 ... 2.5 mm²
  Flexible 1/2x 0.75 ... 2.5 mm²
  Rigid 1/2x 0.75 ... 4 mm²
Connecting Capacity Main Circuit
  Flexible with Ferrule 1/2x 1.5 ... 4 mm²
  Flexible 1/2x 1.5 ... 4 mm²
  Rigid 1/2x 1.5 ... 6 mm²
Tightening Torque
  Auxiliary Circuit 1 ... 1.3 N·m
  Main Circuit 1.5 ... 1.9 N·m
Wire Stripping Length
  Auxiliary Circuit 9 mm
  Main Circuit 12 mm
Recommended Screw Driver
  Auxiliary Circuit Pozidriv 1
  Main Circuit Pozidriv 2
Power Loss
  at Rated Operating Conditions per Pole 1.5 ... 2.9 W