ABB Miniature Circuit Breaker SB204M-C50
Availability: In Stock
Brand: ABB
Type: Miniature circuit breakers
Product Net Width: 70 mm
Product Net Height: 85 mm
Product Net Depth / Length: 69 mm
Product Net Weight: 0.47 kg
Built-In Depth (t2): 69 mm
Package Level 1 Units: box 1 piece
Package Level 1 Gross Weight: 0.5 kg
Standards: IS/IEC 60898-1
Country of origin: India
Built to Protect, Designed to Last
Advanced Tripping Mechanism
Equipped with two powerful mechanisms:
  • Delayed Thermal Tripping for overload protection
  • Electromechanical Tripping for short circuit protection
This dual-guard setup ensures your system stays safe from both gradual and sudden surges.
⚡ Key Features at a Glance
  • 4 Pole (4P) configuration
  • 50 Amp rated current
  • Type C trip characteristic
  • Breaking Capacity: Up to 10 kA @ 240/415V AC
  • Compliant with IS/IEC 60898-1
  • ✅ Suitable for residential, commercial, industrial use
  • ✅ Robust build, compact design, consistent performance
🏪 Where to Buy?
✔️ Quick Dispatch within 48 Hours
✔️ Multiple Shipping Methods – Courier / Transport Services
✔️ 100% Customer Satisfaction Guarantee
📲 Instant Quotation via WhatsApp
Get a Quote for This Product
Product Description
Specification Details
ABB EcoSolutions Yes
ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target No non-hazardous waste is sent to a landfill
Extended Product Lifetime Product Durability
End Of Life Disassembling Instructions SB200M, SB200DC End of Life Instruction
Environmental Product Declaration - EPD EPD SB200M MCB 10kA
Rated Operational Current (Ie) 50 A
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) 7.5 kA
Energy Limiting Class 3
Electrical Endurance 10000 AC cycle
Mechanical Endurance 20000 cycle
Number of Protected Poles 4
Number of Poles 4P
Tightening Torque 2 N·m
Actuator Type Toggle
Screw Terminal Type Cage Terminal
Actuator Marking I / O
Actuator Material Insulation Group II, Black, Sealable
Recommended Screw Driver Pozidriv 2
Accessories Available Yes
Remarks IP40 in enclosure with cover
Connecting Capacity rigid: 25 mm²; flexible: 16 mm²
Tripping Characteristic C
Rated Voltage (Ur) 415 V
Operational Voltage Max 264 V AC / Max 60 V DC
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) 4 kV
Rated Current (In) 50 A
Rated Short-Circuit Capacity 10 kA
Rated Frequency (f) 50 Hz
Overvoltage Category III
Housing Material Insulation Group II, RAL 7035
RoHS Information 1SYM100001D1015
RoHS Status Following EU Directive 2011/65/EU
RoHS Date 43546
Conflict Minerals Reporting Template Conflict Minerals Reporting Template
WEEE Category Product Not in WEEE Scope
Ambient Air Temperature -25 ... +55 °C
Reference Ambient Air Temperature 30 °C
Degree of Protection IP20
Pollution Degree 2
Environmental Conditions 28 cycle 55°C @ 90-96% 25°C @ 95-100%
Resistance to Vibrations 20 Cycles with Load 0.8 In: 5g 5–150 Hz 20 Cycles with Load 0.8 In: 6g 35 Hz