ABB SB201M-C32 Miniature Circuit Breaker
Availability: In Stock
Brand: ABB
Model: SB201M-C32
Type: Miniature Circuit Breaker (MCB)
Rated Current (In): 32 A
Tripping Characteristic: C Curve
Rated Voltage (Ur): 240 / 415 V AC
Maximum Operational Voltage (AC): 264 V
Maximum Operational Voltage (DC): 60 V
Rated Short Circuit Capacity: 10 kA
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp): 4 kV
Rated Frequency (f): 50 Hz
Overvoltage Category: III
Width: 17.5 mm
Height: 85 mm
Depth: 69 mm
Weight: 0.12 kg
Compliance: IS/IEC 60898-1
Country Of Origin: India
Key Features at a Glance
  • Rated Current: 32 A
  • Voltage Rating: 240 / 415 V AC, Max 264 V AC
  • DC Compatibility: Up to 60 V DC
  • Short-Circuit Capacity: 10 kA
  • Tripping Mechanism: Thermal (overload) and Electromechanic (short-circuit)
  • Breaking Characteristics: Type C
  • Standards: IS/IEC 60898-1 Compliance
  • Impulse Withstand Voltage: 4 kV
  • Compact Size: Width 17.5 mm, Height 85 mm, Depth 69 mm
  • Weight: 0.12 kg
  • Overvoltage Category: III
  • Easy installation with a built-in depth of 69 mm
Why Choose This Product
Ideal For
  • Residential Electrical Installations
  • Commercial Complexes
  • Industrial Plants
  • Panel Builders
  • Electrical Contractors
  • System Integrators
Get a Quote for This Product
Product Description
Technical Details
Rated Operational Current (Ie) 32 A
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) 7.5 kA
Energy Limiting Class 3
Electrical Endurance 10000 AC cycles
Mechanical Endurance 20000 cycles
Remarks IP40 in enclosure with cover
Connecting Capacity Rigid: 25 mm²; Flexible: 16 mm²