ABB SB201M-C63 Miniature Circuit Breaker
Availability: In Stock
Brand: ABB
Category: Circuit breaker
Type: Miniature circuit breaker (MCB)
Product Net Width: 17.5 mm
Product Net Height: 85 mm
Product Net Depth / Length: 69 mm
Product Net Weight: 0.12 kg
Built-In Depth (t2): 69 mm
Country of origin: India
🔧 ABB Miniature Circuit Breaker SB201M-C63 – 1 Pole, 63A – Type C
⚡ Powerful Protection, Compact Design
🔍 Key Features at a Glance:
  • Model: SB201M-C63
  • Rated Current: 63A
  • Pole Configuration: 1 Pole (1P)
  • Tripping Curve: Type C
  • Breaking Capacity: Up to 10kA at 240/415V AC
  • Dual Tripping Mechanism:
    • Thermal for overload protection
    • Electromechanical for short-circuit protection
  • Compliance: IS/IEC 60898-1
  • Mounting: DIN Rail compatible
âś… Why Choose ABB SB201M-C63?
đź›’ Where to Buy ABB SB201M-C63 in India?
📦 Fast Dispatch: Orders ship within 48 hours via courier or transport.
Get a Quote for This Product
Product Description
Specification Details
ABB EcoSolutions Yes
Recyclability Rate of the Product acc. to EN45555 91.69%
ABB Site Meeting Group Waste To Landfill Target No non-hazardous waste is sent to a landfill
Extended Product Lifetime Product Durability
End Of Life Disassembling Instructions SB200M, SB200DC End of Life Instruction
Environmental Product Declaration - EPD EPD SB200M MCB 10kA
Rated Operational Current (Ie) 63 A
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) 7.5 kA
Energy Limiting Class 3
Electrical Endurance 10,000 AC cycles
Mechanical Endurance 20,000 cycles
Remarks IP40 in enclosure with cover
Connecting Capacity Rigid: 25 mm², Flexible: 16 mm²
Tripping Characteristic C
Rated Voltage (Ur) 240 / 415 V
Operational Voltage Max 264 V AC / 60 V DC
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) 4 kV
Rated Current (In) 63 A
Rated Short-Circuit Capacity 10 kA
Rated Frequency (f) 50 Hz
Overvoltage Category III
Housing Material Insulation Group II, RAL 7035
RoHS Information 1SYM100001D1015
RoHS Status Following EU Directive 2011/65/EU
RoHS Date 43546
Conflict Minerals Reporting Template (CMRT) Conflict Minerals Reporting Template
WEEE Category Product Not in WEEE Scope
Ambient Air Temperature -25°C to +55°C
Reference Ambient Air Temperature 30°C
Degree of Protection IP20
Pollution Degree 2
Environmental Conditions 28 cycles, 55°C @ 90-96%, 25°C @ 95-100%
Resistance to Vibrations 20 cycles with load 0.8 In: 5g (5–150 Hz), 6g (35 Hz)