ABB SB202M-C32 Miniature Circuit Breaker
Availability: In Stock
Brand: ABB
Model: SB202M-C32
Series: System pro M compact SB200M
Poles: 2P
Rated Current (In): 32 A
Tripping Curve: Type C
Rated Voltage (Ur): 415 V
Max Operating Voltage (AC/DC): 264 V AC / 60 V DC
Rated Frequency: 50 Hz
Impulse Withstand Voltage (Uimp): 4 kV
Short Circuit Capacity: 10 kA
Overvoltage Category: III
Compliance Standard: IS/IEC 60898-1
Net Dimensions (W x H x D): 35 mm x 85 mm x 69 mm
Net Weight: 0.23 kg
Built-in Depth: 69 mm
Availability: Shansen Enterprises, Coimbatore
Dispatch Time: Within 48 hours
Country Of Origin: ABB India
🔍 Key Features at a Glance
  • Model: SB202M-C32
  • Rated Current: 32 Amps
  • Poles: 2P
  • Tripping Curve: Type C
  • Voltage Rating: 415V AC
  • Breaking Mechanism: Thermal & Electromechanical
  • Impulse Withstand Voltage: 4 kV
  • Compliance: IS/IEC 60898-1
  • Build Quality: Compact, lightweight (0.23 kg)
  • Built-in Depth: 69 mm
  • Durability: High-performance under Category III overvoltage environments
  • Mounting: DIN rail compatible
  • Dispatch: Within 48 hours from Coimbatore warehouse
Why Choose This Product?
🏭 Ideal For
  • Electrical contractors
  • Residential buildings
  • Commercial complexes
  • Industrial control panels
  • OEMs and panel builders
  • Electrical maintenance teams
  • Schools, hospitals & malls
Get a Quote for This Product
Product Description
Technical Specification Details
Rated Operational Current (Ie) 32 A
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) 7.5 kA
Energy Limiting Class 3
Electrical Endurance 10000 AC cycles
Remarks IP40 in enclosure with cover
Connecting Capacity Rigid: 25 mm²; Flexible: 16 mm²