ABB SB203M-C32 Miniature Circuit Breaker
Availability: In Stock
Brand: ABB
Model: SB203M-C32
Product Type: Miniature Circuit Breaker (MCB)
Series: SB200M
No. of Poles: 3 Pole
Rated Current: 32 A
Tripping Curve: C Characteristic
Rated Voltage: 415 V
Operational Voltage: 264 V AC / 60 V DC Max
Short Circuit Capacity: 10 kA
Overvoltage Category: III
Impulse Withstand Voltage: 4 kV
Frequency: 50 Hz
Product Dimensions (WxHxD): 52.5 x 85 x 69 mm
Weight: 0.35 kg
Compliance: IS/IEC 60898-1
Channel Partner: Shansen Enterprises, Coimbatore
Availability: Pan India – Fast Dispatch
Country Of Origin: India
ABB SB203M-C32 Miniature Circuit Breaker – SB200M – 3 Pole – 32A – C Curve
⚡ Key Features at a Glance
  • Brand: ABB
  • Model: SB203M-C32
  • Series: System pro M compact SB200M
  • Poles: 3 Pole
  • Rated Current (In): 32 A
  • Tripping Curve: C (for standard applications)
  • Rated Voltage (Ur): 415 V AC
  • Operational Voltage: Up to 264 V AC / 60 V DC
  • Tripping Mechanism: Thermal (delayed) + Electromechanical (instantaneous)
  • Rated Frequency: 50 Hz
  • Conforms to: IS/IEC 60898-1
  • Overvoltage Category: III
  • Net Dimensions: 52.5mm (W) x 85mm (H) x 69mm (D)
  • Net Weight: 0.35 kg
💡 Why Choose This Product
🏭 Ideal For
  • Electrical contractors & control panel builders
  • Residential electrical panels
  • Commercial buildings
  • Industrial automation systems
  • OEMs and machinery manufacturers
  • Educational institutions and labs
  • HVAC and building management systems
📲 Get Your Quote on WhatsApp!
Get a Quote for This Product
Product Description
ABB SB203M-C32 Miniature Circuit Breaker with Box in Industrial Factory Background
Technical Specification Details
Rated Operational Current (Ie) 32 A
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) 7.5 kA
Energy Limiting Class 3
Electrical Endurance 10000 AC cycle
Mechanical Endurance 20000 cycle
Number of Protected Poles 3
Number of Poles 3P
Tightening Torque 2 N·m
Actuator Type Toggle
Screw Terminal Type Cage Terminal
Actuator Marking I / O
Actuator Material Insulation Group II, Black, Sealable
Recommended Screw Driver Pozidriv 2
Accessories Available Yes
Remarks IP40 in enclosure with cover
Connecting Capacity Rigid: 25 mm²; Flexible: 16 mm²