ABB SB204M-C16 Miniature Circuit Breaker
Availability: In Stock
Brand: ABB
Model: SB204M-C16
Product ID: 1SYS274012R0164
Type: Miniature Circuit Breaker (MCB)
No. of Poles: 4 Poles
Rated Current (In): 16 A
Tripping Characteristic: Type C
Rated Voltage (Ur): 415 V AC
Operational Voltage: Max 264 V AC / 60 V DC
Breaking Capacity: 10 kA
Rated Frequency: 50 Hz
Impulse Withstand Voltage: 4 kV
Built-in Depth: 69 mm
Product Dimensions (W x H x D): 70 mm x 85 mm x 69 mm
Weight: 0.47 kg
Compliance: IS/IEC 60898-1
Country of Origin: India
ABB SB204M-C16 Miniature Circuit Breaker – 4P, 16A, C-Curve
🔹 Key Features at a Glance
  • 4 Pole (4P) configuration
  • Rated Current: 16 A
  • Tripping Characteristic: Type C (ideal for moderate inrush currents)
  • Short-Circuit Capacity: 10 kA at 240/415V AC
  • Voltage Rating: Up to 415 V AC / 60 V DC
  • Dual Tripping Mechanisms: Thermal (overload) & Electromechanical (short-circuit)
  • High Impulse Withstand Voltage: 4 kV
  • Compact design: 70mm (W) x 85mm (H) x 69mm (D)
  • Standards Compliance: IS/IEC 60898-1
  • Country of Origin: 🇮🇳 India
Why Choose This Product
Ideal For
  • Residential Buildings
  • Commercial Complexes
  • Industrial Facilities
  • Educational Institutions
  • Data Centers
  • Hospitals & Clinics
📲 Request a Quote on WhatsApp
Get a Quote for This Product
Product Description
[caption id="attachment_7235" align="alignnone" width="960"]Cartoon-style illustration of an electrical engineer installing ABB MCBs in a factory panel – Shansen Enterprises, ABB Authorized Channel Partner Cartoon visual of ABB SB204M-C16 circuit breaker installed by an engineer in an industrial panel – Supplied by Shansen Enterprises[/caption]
Technical Specification Details
Rated Operational Current (Ie) 16 A
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity (Ics) 7.5 kA
Energy Limiting Class 3
Electrical Endurance 20000 AC cycles
Mechanical Endurance 20000 cycles
Number of Protected Poles 4
Number of Poles 4P
Tightening Torque 2 N·m
Actuator Type Toggle
Screw Terminal Type Cage Terminal
Actuator Marking I / O
Actuator Material Insulation Group II, Black, Sealable
Recommended Screw Driver Pozidriv 2
Accessories Available Yes
Remarks IP40 in enclosure with cover
Connecting Capacity Rigid: 25 mm²; Flexible: 16 mm²