ABB SB204M-C20 Miniature Circuit Breaker
Availability: In Stock
Brand: ABB
Model: SB204M-C20
Type: Miniature Circuit Breaker (MCB)
Number of Poles: 4P
Rated Current (In): 20 A
Tripping Characteristic: Type C
Rated Voltage (Ur): 415 V
Operational Voltage (Max): 264 V AC / 60 V DC
Rated Short-Circuit Capacity: 10 kA
Rated Frequency: 50 Hz
Rated Impulse Withstand Voltage: 4 kV
Compliance Standard: IS/IEC 60898-1
Dimensions (W x H x D): 70 x 85 x 69 mm
Built-In Depth: 69 mm
Net Weight: 0.47 kg
Country of Origin: India
ABB SB204M-C20 Miniature Circuit Breaker – 4 Pole, 20A, Type C
Key Features at a Glance
  • 4-pole configuration (4P) for balanced phase protection
  • Rated Current: 20A, Tripping Characteristic: C-Type
  • Voltage Rating: 415V AC / Max 60V DC
  • Breaking Capacity: Up to 10 kA at 240/415V AC
  • Dual tripping mechanisms: Thermal (overload) & Electromechanical (short circuit)
  • Standard compliance: IS/IEC 60898-1
  • Overvoltage category: III
  • Compact dimensions: 70mm x 85mm x 69mm
  • Impulse Withstand Voltage: 4kV
  • Built-in depth: 69mm