ABB Brand TAL9-30-10 152-264V DC Contactor
Availability: In Stock
General Information
  • Extended Product Type:
    TAL9-30-10 152-264V DC
  • Product ID:
    1SBL143061R6810
  • EAN:
  • Catalog Description:
    TAL9-30-10 152-264V DC Contactor
  • Long Description:
    TAL 9 contactors are mainly used for controlling 3-phase motors and generally for controlling power circuits up to 690 V AC or 220 V DC. The contactors can also be used for many other applications such as isolation, capacitor switching, lighting. The TAL... series 1-stack 3-pole contactors are of the block type design. - Main poles and auxiliary contact blocks: 3 main poles, 1 built-in auxiliary contact, front and side-mounted add-on auxiliary contact blocks - Control circuit: DC operated with solid core magnet circuit. The polarity on the coil terminals (A1+ and A2-) must be respected - Accessories: a wide range of accessories is available. TAL... contactors are fitted with low consumption DC coils and offer a large coil voltage range.
Get a Quote for This Product
Product Description
Dimensions
  • Product Net Width:
    44 mm
  • Product Net Depth / Length:
    97 mm
  • Product Net Height:
    78 mm
  • Product Net Weight:
    0.52 kg
Technical
    • Number of Main Contacts NO:
      3
    • Number of Main Contacts NC:
      0
    • Number of Auxiliary Contacts NO:
      1
    • Number of Auxiliary Contacts NC:
      0
    • Rated Operational Voltage:
      Auxiliary Circuit 690 V Main Circuit 690 V
    • Rated Frequency (f):
      Supply Circuit 50 60 Hz
    • Conventional Free-air Thermal Current (Ith):
      acc. to IEC 60947-4-1, Open Contactors q = 40 °C 26 A acc. to IEC 60947-5-1, q = 40 °C 16 A
    • Rated Operational Current AC-1 (Ie):
      (690 V) 40 °C 25 (690 V) 55 °C 22 (690 V) 70 °C 18
    • Rated Operational Current AC-3 (Ie):
      (415 V) 55 °C 9 A (440 V) 55 °C 9 A (500 V) 55 °C 9 A (690 V) 55 °C 7 A (380 / 400 V) 55 °C 9 A (220 / 230 / 240 V) 55 °C 9
    • Rated Operational Power AC-3 (Pe):
      (415 V) 4 kW (440 V) 4 kW (500 V) 5.5 kW (690 V) 5.5 kW (380 / 400 V) 4 kW (220 / 230 / 240 V) 2.2 kW
  • Rated Breaking Capacity AC-3 acc. to IEC 60947-4-1:
    8 x Ie AC-3
  • Rated Making Capacity AC-3 acc. to IEC 60947-4-1:
    10 x Ie AC-3
  • Rated Operational Current AC-15 (Ie):
    (500 V) 2 A (690 V) 2 A (24 / 127 V) 6 A (220 / 240 V) 4 A (380 / 400 V) 3 A
  • Short-Circuit Protective Devices:
    Auxiliary Circuit - gG Type Fuses 10 A gG Type Fuses 25 A
  • Maximum Breaking Capacity:
    cos phi=0.45 (cos phi=0.35 for Ie > 100 A) at 440 V 250 A cos phi=0.45 (cos phi=0.35 for Ie > 100 A) at 690 V 100 A
  • Maximum Electrical Switching Frequency:
    (AC-1) 600 cycles per hour (AC-2 / AC-4) 300 cycles per hour (AC-3) 1200 cycles per hour
  • Rated Operational Current DC-13 (Ie):
    (24 V) 6 A / 144 W (48 V) 2.8 A / 134 W (72 V) 2 / 144 A (125 V) 1.1 / 138 A (250 V) 0.55 / 138 A
  • Rated Insulation Voltage (Ui):
    acc. to IEC 60947-4-1 and VDE 0110 (Gr. C) 1000 V acc. to UL/CSA 600 V
  • Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp):
    8 kV
  • Mechanical Durability:
    10 million
  • Maximum Mechanical Switching Frequency:
    3600 cycles per hour
  • Rated Control Circuit Voltage (Uc):
    DC Operation 152 ... 264 V
  • Coil Consumption:
    Holding DC (Umin / Umax) 2.5 / 8.5 W Pull-in DC (Umin / Umax) 2.5 / 8.5 W
  • Operate Time:
  • Connecting Capacity Main Circuit:
    Flexible with Cable End 0.75 ... 2.5 mm² Rigid Cable 1 ... 4 mm²
  • Connecting Capacity Auxiliary Circuit: