ABB UA30-30-10RA 230-240V 50Hz / 240-260V 60Hz Contactor
Availability: In Stock
Brand: ABB
Model: UA30-30-10RA
Type: Capacitor Switching Contactor
Poles: 3 Main Poles + 1NO Auxiliary
Control Circuit: AC Operated (Laminated Magnet)
Peak Current Handling: >100x Nominal RMS Current
Electrical Durability: 250,000 (Ue<500V), 100,000 (>500V)
Accessories Availability: yes
Product Width: 54 mm
Product Depth / Length: 141 mm
Product Height: 130 mm
Product Weight: 0.81 kg
Country of Origin: India
Looking for a reliable contactor for heavy capacitor switching?
The ABB UA30-30-10RA is built for peak performance where high inrush currents are the norm.
Trust ABB's innovative engineering to keep your installations safe and durable.
Key Features at a Glance
  • 3-pole contactor specially designed for capacitor switching
  • Handles peak currents exceeding 100x nominal RMS current
  • Delivered complete with damping resistors
  • Electrical durability:
    • 250,000 cycles for Ue < 500V
    • 100,000 cycles for 500V ≤ Ue ≤ 690V
  • Built-in auxiliary contact (1NO)
  • AC operated control circuit with laminated magnet
  • Dimensions: 54 mm (W) x 141 mm (D) x 130 mm (H)
  • Weight: 0.81 kg
  • Wide range of compatible ABB accessories
  • Special resistor block ensures capacitor precharging
Why Choose Contactor?
Ideal For
  • Industrial Plants
  • Renewable Energy Systems
  • Heavy Machinery Installations
  • Power Factor Correction Panels
  • Capacitor Banks
  • Electrical Infrastructure Projects
🚀 Ready to level up your capacitor switching setup?
Get a Quote for This Product
Product Description
Technical Specification Details
Number of Main Contacts NO 3
Number of Main Contacts NC 0
Number of Auxiliary Contacts NO 1
Number of Auxiliary Contacts NC 0
Number of Poles 3P
Standards IEC/EN 60947-1, IEC/EN 60947-4-1
Rated Operational Voltage Auxiliary & Main Circuit: 690 V
Rated Frequency (f) Auxiliary, Control, Main Circuit: 50 / 60 Hz
Conventional Free-air Thermal Current (Ith) 16 A (at 40°C)
Rated Operational Current AC-15 (Ie) Up to 6 A depending on voltage
Rated Operational Current DC-13 (Ie) Up to 6 A depending on voltage
Rated Operational Power AC-6b (Pe) Up to 34 kvar depending on voltage and temperature
Short-Circuit Protective Devices gG Type Fuses: Auxiliary 10 A, Main 200 A
Rated Short-time Withstand Current (Icw) 140 A for 0.1s, 100 A for 1s
Maximum Breaking Capacity Up to 820 A at 440 V
Rated Insulation Voltage (Ui) Up to 1000 V
Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) 8 kV
Electrical Durability 250,000 cycles (<=440 V), 100,000 cycles (500-690 V)
Maximum Electrical Switching Frequency 240 cycles/hour
Rated Control Circuit Voltage (Uc) 230-240 V (50 Hz), 240-260 V (60 Hz)
Coil Consumption Holding: 12 VA, Pull-in: 120-140 VA
Power Loss per Pole 0.1 W